Günümüzde hemen hemen her evde bulunan bulaşık makineleri, ev hanımlarının en önemli yardımcılarından biridir. Bu makineleri uzun ömürlü ve verimli kullanabilmek için bazı konulara dikkat etmek gereklidir. Bunlardan biri de bulaşık makinesi temizliğidir.

Bulaşık makinesinin devamlı olarak yıkama yapması nedeniyle temiz olduğunu zanneden pek çok kişi bulabilmek mümkündür. Fakat her ne kadar mutfak eşyalarımızı yıkayıp temizlese de ve dışarıdan bakıldığında temiz görünse de, bulaşık makinesinin de temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bulaşıklardan kalan artıklar, sudan çözünen kireçler ve bunun gibi daha pek çok kir makineye işlemekte ve zamanla biriken bu pislikler makinenin yıkama performansını etkilemektedir. Dolayısıyla bulaşık makinesi temizliği yaparken oldukça dikkatli olunması gereklidir.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Makine İçi Temizliği: Makine temizliğine ilk olarak iç yüzeyden başlanmaktadır. Bunun Bosch bulaşık makinelerine ve diğer pek çok markalara özel olarak hazırlanan temizleyici bir ürün bulunmaktadır. Bu ürünün kapağı açılarak çatal – kaşık gözüne ters bir şekilde koyulması ve makinenin boş olarak yüksek derecede çalıştırılması gereklidir.

Filtre Temizliği: Makinenin iç yüzeyinde en alt bölümde yer alan filtrenin en az ayda bir defa çıkarılıp suyun altında temizlenmesi gerekmektedir.

Pervane Temizliği: Genellikle bulaşık makinelerinde biri alt sepetin, diğer ise üst sepetin altında olmak üzere iki adet pervane bulunmaktadır. Bu pervaneler yerinden çıkarılarak yıkanmalı ve temiz olarak yeniden yerine takılmalıdır.

Dış Yüzey Temizliği: Bulaşık makinelerinin iç yüzeyi kadar dış yüzeyinin temizliği de önemlidir. Yumuşak, nemli ve sabunlu bir bez yardımıyla dış yüzey temizliği kolaylıkla yapılabilmektedir. Yüzeyde çizilmelerin meydana gelmemesi açısından bezin yumuşak olması önemlidir.

Bulaşık makinesi temizliği, Bosch yetkili bayiliklerinde ya da diğer markaların bayiliklerinde satılan temizlik ürünleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Daha verimli bir sonuç alabilmek için bu ürünler ile temizlenmesi önerilmektedir.

Bulaşık Makinesi Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Bulaşık makinesi temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlara birkaç örnek göstermek gerekirse:

  • İç temizliğinin imkanlar nispetinde ayda bir defa yapılması gereklidir.
  • Dış yüzey temizliğinde yüzeye zarar verecek kimyasal kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Bulaşık makinesinin kullanımı esnasında tuz haznesinin dolu olması önemlidir.
  • Mutlaka parlatıcı kullanımına özen gösterilmelidir. Parlatıcı yerine elma sirkesi de kullanılabilir.

Bulaşık makinesi temizliğinde gerekli talimatlara uyulması ve dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurulması halinde, makinenin uzun ömürlü olması ve hem temiz bulaşıkların hem de verimliliğin elde edilmesi mümkün olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir