Tarihi oldukça eski yıllara dayanan çeyiz, bir evlilikte yuvanın kurulması için gerek duyulan bazı eşyaların kadın tarafından karşılanması olarak ifade edilmektedir. Her ne kadar günümüz modern çağında çeyiz geleneği anlamın yitirmeye başlasa da, günümüzde halen daha bazı aileler evlilik çağı yaklaşan kızları için çeyiz hazırlığı yapmaktadır.

Evlilik çağına gelen genç kızlar için uzun uğraşlar sonucunda hazırlanan çeyizlerin içerisinde nevresim takımları, örtüler, havlular, yatak örtüleri, yazmalar, patikler, hırkalar, yelekler, bazı ufak tefek elektrikli ev aletleri bunun gibi pek çok şey bulunmaktadır. Her yörenin belirli adetlerine göre hazırlanan bu çeyizler, geleneksel olarak günümüzde de devam etmektedir.

Çeyiz Hazırlığı Nasıl Planlanmalı?

Çeyiz hazırlığı planlaması, genellikle anneler tarafından yapılmaktadır. Yeni evinde kızının ihtiyaç duyacağı şeyleri göz önünde bulundurarak çeyiz hazırlığı yapan anneler, kendilerince belirledikleri bir düzen kurmakta ve buna göre ihtiyaçları temin etmektedir.

Son yıllarda kızların da ilgisini çeken çeyiz geleneği, modern yaşama ayak uydurmaya başladı. Evlilik çapına gelen genç kızlar kendi çeyizlerini kendileri düzerken, bunun ile ilgili bir planlama oluşturmakta ve çeyiz alışverişini bu plana göre gerçekleştirmektedir. Çeyiz hazırlığı planlamasının amacı ise, bir çeyizde olması gereken her şeyi zaman içerisinde temin etmektedir.

Bir Çeyizde Olmazsa Olmazlar Listesi!

Bir çeyizde olmazsa olmazların listesi çoğu zaman her bölgenin kendi geleneğine göre değişiklik gösterse de, genel olarak bazı eşyalar her çeyizde yer almalıdır. Bunlar; mutfak eşyaları, ev tekstil ürünleri, elektrikli aletler ve beyaz eşyalardır.

Öncelikle mutfak eşyaları, bir çeyizin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Hem misafirler için, hem de günlük kullanım için kaşık, yemek ve su takımı, granit ve çelik tencere seti, cezve takımı, demlik, kahvaltılık takımı, servis gereçleri ve bunun gibi eşyalar, mutfak için gerekli olan çeyizliklerin bazılarıdır.

Ev tekstil ürünleri de yine bir çeyiz için vazgeçilmez parçalardan biridir. Çift ve tek kişilik nevresim takımları, yatak örtüleri, mutfak bezleri, havlular, bornozlar, banyo seti, mutfak önlüğü, yorgan, yastık, yatak gibi eşyalar her ev için gerekli olan eşyalardır.

Elektrikli ev aletlerine bakılacak olursa da, mutfak için gerekli olan blender seti, ütü ve bunun gibi küçük ev aletleri, yine bir kızın çeyizinde bulunması gereklidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir