Oldukça eski çağlardan bugüne kadar gelen Türk toplumunun değerlerinden çeyiz, evlilik çağına gelen kızın yeni kuracak olduğu yuvaya maddi katkısı olarak ifade edilmektedir. Bir kız evlada sahip olan aileler, kızı daha çocuk yaşlarında iken çeyiz hazırlığına başlamakta ve tüm eksiklerini evlilik çağına gelene kadar yavaş yavaş tamamlamaktadır. Eskilerde bu çeyizler daha çok dantel, örtü ve bunun gibi eşyalardan olurken, şimdilerde genç kızlar hemen hemen her eksiğini tamamlamakta ve evlenmeden önce çeyizini hazırlamaktadır.

Türk toplumunun örf ve adetlerine göre evlilik çağına gelen her genç kız, evlilik öncesinde çeyiz seti hazırlığı yaparken belli bir liste hazırlamakta ve buna göre ihtiyaçlarını tamamlamaktadır. Peki bir gelinin çeyiz setinde neler olmalıdır?

Çeyiz Seti Hazırlığı İçin Öncelikle Nelerin Gerekli Olup Olmadığını Belirlemelisiniz

Türkiye’de her yörenin adetine göre farklı birer çeyiz listesi hazırlanabilmektedir. Kimi yöreler yatak odası mobilyası, fırın, bulaşık makinesi gibi eşyaları kız tarafı alırken, kimi yöreler erkek tarafı almakta ya da kız tarafı yalnızca yatak odası takımını almaktadır. Her yöre kendine göre bir çeyiz seti listesi hazırlamakta ve buna göre hazırlıklar tamamlanmaktadır.

Genel olarak bir çeyiz seti listesine örnek göstermek gerekirse, bir liste şu şekilde olmalıdır:

  • Mutfak gereçleri; yemek takımı, çatal – bıçak takımı, günlük olarak kullanılacak olan yemek takımları, su takımı, servis gereçleri, tencereler, tavalar, fincan takımları, demlikler, cezveler, kahvaltılık takımı, baharatlıklar, blender seti, ekmek kesme tahtası ve bunun gibi mutfakta kullanılabilecek her türlü eşya vs.
  • Ev tekstil eşyalar; nevresim takımları, pike takımları, el, yüz ve saç havluları, bornoz takımları, banyo setleri, yastık, yorgan, battaniye, tül, perde, mutfak önlükleri vs.
  • Elektrikli ev aletler; elektrikli süpürge, mutfak robotu, saç kurutma makinesi, tost makinesi, kahve makinesi vs.
  • Beyaz eşyalar; fırın, bulaşık makinesi, kurutma makinesi vs.

Çeyiz seti hazırlığı yapan her genç kızın bu listeyi yanında bulundurması gerekebilir. Bu sayede daha verimli bir alışveriş süreci geçirilebilirken, tüm çeyiz setini tamamlama imkanı elde edebilirsiniz.

Sizlerde evlilik öncesinde tüm hazırlıklarınızı tamamlamak ve kalan eksik çeyiz parçalarınızı satın alabilmek için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir