Ev dekorasyonunda aksesuar seçimi genellikle sona bırakılan önemsiz bir detay gibi görünür. Ancak bir eve karakter kazandıracak olan, o evi diğerlerinden ayırıp “sizin eviniz” yapacak olan şey aksesuar seçiminizdir. Bu yüzden evinizi dekore ederken, daha yolun en başında tüm seçimlerinizi bir bütün halinde kurgulamalı ve güzel bir kompozisyon yaratabilmek adına aksesuarlarınızı da planlamalısınız. Peki, doğru aksesuar seçimi nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?

Tarz Bütünlüğü

Aksesuar seçimi, dekorasyonunuzdaki tercihlerini pekiştirmek için yapılmalıdır. Yani bir tarz bütünlüğü sağlamak çok önemli. Örneğin evinizi son derece modern eşyalarla dayayıp döşediniz diyelim. Genç, dinamik ve ferah bir ortam yaratmak istiyorsunuz. Çok beğenseniz bile bu kompozisyonun içine içinde hat yazısının olduğu, varaklı ve ahşap çerçeveli bir tabloyu sokmak olmaz. Bunun yerine daha minimalist ya da daha sürreal parçalar tercih edebilirsiniz.

Renk Uyumu

Renk uyumu her zaman her alanda önemli. Ancak bunu tüm aksesuarlarınızı diğer eşyalarınızla aynı renk ya da onun farklı tonlarında seçmelisiniz şeklide algılamamalısınız. Zıtlıklardan da büyük bir uyum yakalamak mümkün. Önemli olan bunu dengeli kullanabilmek. Duvarlarını koyu kırmızıya boyadığınız bir odaya kocaman turuncu bir vazo koyamazsınız ama duvarları beyaz olan bir odaya yan yana hem kırmızı hem turuncu iki küçük vazoyu birden koyabilirsiniz. Bembeyaz bir koltuğa gökkuşağı gibi rengarenk kırlentleri dizebilir, ferah bir hava oluşturmak için mavi ve yeşil mumları ahşap bir tepsinin içine yerleştirerek orta sehpanızın ortasına yerleştirebilirsiniz.

Aşırıya Kaçmayın

Gösterişten hoşlanıyor olsanız bile aksesuarda aşırıya kaçmamaya özel göstermelisiniz. Bir aksesuar dükkanını komple evinize taşımışsınız gibi görüntü oluşturmak iyi bir dekorasyon fikri değil. Bunun yerine gösterişli bir-iki parça seçip bütün rolü bu parçalara verebilirsiniz.

Eviniz Yalnızca Salondan İbaret Değil

Evinizi dekore ederken nasıl ki yalnızca salonunuz için özen gösterip diğer odalarınızı boş vermiyorsanız, aksesuar konusunda da aynı tutumu sergilemelisiniz. Yatak odalarınız ve hatta mutfağınızla banyonuz için de aksesuar seçmelisiniz. Buradaki aksesuarların buhardan etkilenmeyen malzemeden olması ise en önemli konudur. Eğer evinizi baştan yaratmak istiyor ya da ufak dokunuşlarla küçük ve anlamlı değişiklikler yapmak istiyorsanız Güldeko’yu ziyaret edebilir, her eve ve her tarza uygun aksesuarlara göz atabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir