Genellikle insanların kullanmış oldukları ve vazgeçilmez kişisel bakım ürünlerinden biri de parfümdür. Çoğu zaman parfüm seçiminde yalnızca kokunun güzelliğine bakılarak bir tercihte bulunulurken, bu durum aslında parfüm seçiminde en sık yapılan hatalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Parfüm seçimi, aslında oldukça önemli bir konudur. Ten rengi, cilt uyumu ve bu gibi durumlar parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler etkenler arasında yer almaktadır. Konu ile alakalı olarak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, esmer ten rengine sahip olan kişilerin daha yoğun, sarışın olanların daha hafif ve fresh kokular tercih etmesi gerekmektedir. Fakat bu gibi durumlarda tabi ki öncelik kişinin tercih ve zevkine bırakılmıştır. Kendiniz için doğru bir parfüm seçiminde bulunmak istiyorsanız, parfümlerle alakalı temel bilgiler hakkında bilgi sahibi olmanız ve dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 3 tabakalı olan parfümlerde kokunun kendini açığa çıkarması için aceleci davranmamak ve biraz beklemek gerekir.
  • Koyu ten rengine sahip olan kişilerin daha yoğun kokuları tercih etmesi, kumral ve sarışın ten rengi olan kişilerin ise daha hafif kokuları tercih etmesi gereklidir.
  • Mevsim geçişlerinde parfüm değişiklikleri yapılmalı ve özellikle soğuk havalarda daha yoğun kokuların tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü soğuk havalar, kokuların etkisini azaltmaktadır.
  • Parfüm kokusunun en iyi anlaşılacağı bölge nabız ölçebilecek olan bölgelerdir. Buna göre bileklere ya da boyuna sıkılmış olan bir parfümün kokusu daha iyi anlaşılabilir.
  • Parfüm satın alınacağı zaman daha önceden başka bir kokunun sürülmemiş olması gerekir. Bu gibi durumlarda her iki parfüm birbirini etkiler, gerçek koku anlaşılamayacağından tercih konusunda problem yaşanabilir.
  • Ayrıca parfümlerin cilt üzerinde denenmeden satın alınmaması gereklidir. Öncelikle parfümün cilde sıkılması, birkaç saat bekledikten sonra karar verilmesi doğru bir tercih yapmaya yardımcı olacaktır.
  • Parfümü sıktıktan sonra ovalamamak gerekir. Çünkü bu işlem moleküllerin parçalanmasına neden olurken, kokuyu da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bir insanın kokusunun kimliği ya da imzası olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla pek çok insan parfüm seçimi konusunda bir hayli titiz davranmaktadır. Bu gibi konulara dikkat ettiğiniz sürece kendiniz için en doğru parfüm seçimini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir