Bir ev dekorasyonunda öncelik verilen ilk konular genellikle mobilya, halı, perde ve bunları tamamlayacak aksesuarlar olmaktadır. Fakat bir evin dekorasyonunu ortaya çıkarak, ambiyansı yansıtacak en önemli parçalar aydınlatmalardır. Abajurlar da bu aydınlatmaların bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Abajur, bir ışığın direkt olarak göze çarpmasını engelleyen aparata sahip olan ve ışığı eşit bir şekilde etrafa yayma görevini üstlenen ayaklı bir lamba türü olarak tanımlanmaktadır. Bir abajuru duvarda, köşelerde, tavanda, masada ya da ayaklı olarak evin herhangi bir alanında kullanabilmek mümkündür. Üstelik ev dekorasyonunu tamamlayan ve eve gerekli havayı katan bir dekorasyon parçası niteliğine de sahiptir.

Yatak Odası Dekorasyonuna Otantik Abajur Modelleri

Abajurlar, evin hemen hemen her alanında kullanılabilen bir aksesuar olurken, yatak odası da bu alanlardan biridir. Yatak odası için tercih edilen abajurlar genellikle yatak başlarında küçük ayaklı kullanılırken, bazen yatak başına monte edilmiş bir şekilde, bazen de bir köşede tek başına duran ayaklı abajur şeklinde kullanılmaktadır.

Otantik bir tarzda dekore edilen yatak odaları için çeşitli abajur modelleri bulabilmek mümkündür. Fakat bu gibi alanlarda abajurlar temel aydınlatma ürünü olarak tercih edilmemeli, aksine ortama loş bir hava katılması amacıyla tercih edilmesi gereklidir.

Tercih Edilecek Abajurlar Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası dekorasyonunda, tercih edilecek olan abajurların dekorasyona uyum sağlaması önemlidir. Çok büyük olan abajurlar yerine daha çok küçük modellerdeki abajurların tercih edilmesi gereklidir. Büyük bir abajur istendiğinde ise tercihin duvardan sarkıtmalı abajurlardan yana kullanılması tavsiye edilir.

Yatak odasını dekore ederken abajur seçimi önemli bir yere sahiptir. Örneğin; komodin üzeri abajurlar kullanılacak ise; tercih edilecek olan abajurların komodin boyutuna göre tercih edilmesi önemlidir. Bu gibi alanlarda ideal bir abajurun özellikleri, etrafını maksimum 10 cm kadar aydınlatacak seviyede olmasıdır. Bu sayede yatak odasına loş ve otantik bir hava katabilmek mümkündür.

Komodin tarzı abajur kullanmak istemeyenler için başka bir abajur önerisi ise, 1700’lü yıllardan kalma tavandan sarkıtmalı otantik abajur ya da avize modelleridir. Daha çok geniş bir alana sahip olan yatak odaları için tavsiye edilen bu sarkıt abajurlar, ortamın havasına tarihi ve otantik bir hava katmaya yardımcı olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir