Perde, bir evin olmazsa olmazları arasında yer alan bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Evin hem mahremiyetini sağlamak hem de dekorasyonunu tamamlamak amacıyla kullanılan perdeler, bugün onlarca farklı renk, model, desen ve çeşide sahip olmaktadır. Dolayısıyla bir ev için perde seçimi yaparken genellikle odaların fiziki yapıları ve dekorasyon gibi faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve buna göre perde modelleri arasında bir tercihte bulunulmalıdır.

Salon Perdesi Nasıl Olmalı?

Salon perdesi, bir ev için en önemli perdelerden biridir. Özellikle de salon dekorasyonuna uyum sağlayabilecek bir perde modeli tercih etmek zor bir iş olarak görülmektedir. Dekorasyon fikirleri arasındaki salon perdesi modellerine bakılacak olursa; genellikle uzun pençeler için yere kadar uzanan perdeler, modern dekorasyona sahip salonlar için stor ve zebra perdeler, güneş ışığını içeriye almak isteyenler için de kanat perdeler tavsiye edilmektedir.

Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı?

Mutfak perdesi, en kullanışlı olması gereken perdelerden biridir. Mutfakta devamlı olarak yapılan yemekler, yemek kokuları, yağ ve kir perdelerin üzerine sindiğinden kolay temizlenebilir olması da önemlidir. Dolayısıyla zebra ve stor perdeler, ideal bir mutfak perdesi olarak kullanılabilmektedir.

Genç Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Genç odası, genellikle çocuğun hayal gücüne göre dekore edilen bir odadır. Dolayısıyla genç odası perdesi de yine odanın dekorasyonuna uyum sağlamalıdır. Çocuğun zevklerine göre karakterli olan modeller, yine kullanışlı olması açısından zebra perdeler, renkli fon perdeler ve desenli tüller genç odası perdesi olarak tercih edilebilmektedir.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Bir ev için perde seçiminde dikkatli olunması gereken bir diğer alan ise yatak odalarıdır. Yatak odası perdesi seçerken odanın tarzı da, fiziki yapısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi alanlarda genellikle fon perde, stor perde gibi modeller tercih edilirken, İskandinav tarza bir perde de ideal bir yatak odası perdesi olarak seçilebilmektedir.

Balkon Perdesi Nasıl Olmalı?

Balkon perdesi, yine balkonun yapısına ve büyüklüğüne göre seçilmelidir. Çok güneş alan balkonlarda sıcağı engellemek için kalın kumaştan yapılan perdeler tercih edilebilirken, sinek ve böceklerden korunmak için cibinlik tarzındaki perdeler de tercih edilebilmektedir. Ayrıca yine stor perdeler de, kullanışlı bir balkon perdesi olarak tercih edilebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir