Her evin olmazsa olmazı olan perdeler, temizlik ve bakımı açısından da oldukça önemlidir. Kadınlar her mevsim geçişinde perde temizliği yaparken, yıpranmaması, renginin solmaması ya da daha beyaz görünmesi konusunda neler yapabileceğine dair araştırmalarda bulunmaktadır.

Tül ve perdelin yakınmasındaki en meşakkatli ve dikkat gerektiren yöntemi makinede yıkamaktır. Öncelikle perdelerin kornişten dikkatli bir şekilde çıkarılması ve çok fazla kırışıklığa mahal vermemek için makinaya sığabilecek büyüklükte katlanmalıdır. Lekesi olan perdelere önceden müdahale edilmesi, lekenin kolaylıkla çıkmasını sağlamaktadır.

Perde Yıkarken Dikkatli Olunmalı!

Perdelerin sağlığın*ı koruyabilmek ve ömrünün uzun olmasını sağlayabilmek için doğru program ve ısı /ayarının yapılması gereklidir. Genellikle 30 derecede yıkanan perdeler içi elde yıkama programı ya da perdelere özel olarak hazırlana program tercih edilmelidir.

Makinede yıkanan perdeler için bir sonraki adım ise kurutmaktır. Çamaşır kurutma makineleri çoğu zaman perdelere zarar verirken, en doğru kurutma yöntemi yerinde kurumasını sağlamaktır. Yani yıkanan perdeler ıslak bir şekilde yerine asılmalıdır. Üstelik bu sayede ütüye de ihtiyaç duyulmamakta, kırışıklıklar kendiliğinden açılmaktadır.

Daha Beyaz Perdeler İçin Ne Yapılmalıdır?

Perdelerin beyazlığı, hemen hemen her kadın için oldukça önemli bir konudur. Bazen yalnızca deterjanlar perdelerin daha beyaz ve temiz bir görünüme kavuşması için yeterli olmazken, bu gibi durumlarda farklı yöntemlere başvurulmaktadır.

  • Perdelere Özel Deterjanlar Kullanmak

Daha beyaz perdeler için uygulanabilecek olan ilk yöntemlerden biri özel perde deterjanları kullanmaktır. Deterjan talimatlarına göre perdeler ya suda bekletilmeli ya da direkt olarak bu deterjanlar ile makinede yıkanmalıdır.

  • Perdeleri Şekerle Yıkamak

Günümüzde çay şekeri olarak kullanılan toz şeker, perdelerin beyazlatılması konusunda oldukça etkili olabilmektedir. Yıkanmak üzere makineye atılan perdelerin üzerine yalnızca 2 tatlı kaşığı toz şeker serpiştirilmesi faydalı olacaktır.

  • Sirke ile Yıkamak

Perdelerin beyazlaması ve parlatılması konusunda etkili olan şeylerden bir diğer ise sirkedir. Makinenin deterjan gözüne bir ölçek kadar eklenilen sirke ve bu şekilde çalıştırılan çamaşır makinesi sayesinde perdelerin daha beyaz bir hale gelmesi mümkündür.

Ayrıca bu gibi yöntemlerde başarılı olamayan ya da perdesine zarar verebileceğinden korkan kadınlar, bu konuda profesyonellerden yardım alabilmektedir. Tıpkı halı yıkayan işletmeler olduğu gibi perde yıkayan işletmeler ya da kuru temizlemeler de bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir