Ev dekore etmek belli bire bilgi birikimini ve de göz zevkini gerektirir. Özellikle dekorasyon yaparken dilerseniz kendi evinizi dilerseniz farklı ortamları, tarzının ne olacağına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde yapılan dekorasyon yanlış olacaktır. Salon dekorasyonunda yapılan en büyük hata odanın büyüklüğüne uyumlu olmayan ürünlerin seçimidir. Örneğin hacmi oldukça küçük bir odaya oldukça büyük bir oda takımı alınırsa bu odanın boşluk oranı azalır ve yaşam alanı kısıtlanır. Bununla beraber eşyaların yerleşimi oldukça zor ve estetikten yoksun olur. Salon dekorasyonu yapılırken mutlaka odanın ışık alma oranı düşünülmeli ve yanlış renk seçimlerinden uzak durulmalıdır.

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi

Halı odanın önemli ve olmazsa olmaz parçalarındandır. Yerdeki soğuğu çekme işlevinden çok farklı işlevlere de sahiptir. Özellikle tamamlayıcı bir parça olan halı evde kullanılan diğer halılar ile uyum içerisinde olmalıdır. Halılarda kendi içinde desenlerine ve renklerine göre farklı tarzlara hitap eder. Klasik bir salon dekorasyonu yapıyorsanız içerisinde geometrik desenler bir halı kullanmanız oldukça yanlış bir seçim olur.

Aynı şekilde modern bir dekorasyonda da Osmanlı motifleri barındıran bir halı kullanmanız aykırı ve uyumsuz bir tercih olur. Bu sebeple renk ve desende oldukça dikkatli seçimler yapmalısınız. Halıların büyüklükleri ise tamamen odanın hacmine bağlıdır. Eşyaların altına gelecek büyüklükte halılar seçmemelisiniz. Bu yanlış bir seçim olacaktır.

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi

Renk seçerken oldukça özgür ve kendi tarzınıza uyumlu parçaları seçebilirsiniz. Ancak bazı noktaları atlamadan seçimler yapmalısınız. Örneğin büyük odalarda kullanılan renkler genellikle daha canlı olur. Çünkü odanın içerisinde yeterince yoğun ve göz yorucu olmaz. Ancak küçük odalarda renkler bir arada duracağından göz yorar ve hoş olmaz. Elbette canlı renkler kullanılabilir. Ancak bunu dokunuşlar halinde yapmak odanın hem modern hem de şık durmasını sağlayacaktır. Her zaman için salon dekorasyonunda abartıdan kaçınılmalı ve seçilen eşyalar kullanışlı olmalıdır. Kişilerin dinlenme, zaman geçirme, sohbet etme yeri olarak kullandıkları salon her yaş grubuna hitap edecek renkler ile oluşturulmalıdır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir