Salon ev içerisinde yer alan ve en çok kullanılan alanların başında yer almaktadır. Özellikle ev halkının ortak kullanım alanı olarak göze çarpan salon, her alanı verimli bir şekilde kullanılabilir olması gerekmektedir. Salon dekorasyonunda evde bulunan kişilerin yaş ortalamasına ve de çocuk var olup olmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin; bebekli bir ailenin salon dekorasyonunda kullanılan materyaller özenle seçilmeli hem bebeğin sağlığı açısından hem de eşyalara gelebilecek zarar açısından düşünülmelidir. Salon dekorasyonunda sadece salon bazlı değil tüm evin tarzına hitap edecek eşyalar seçilmelidir. Hangi odayı dekore ederseniz edin önemli olan kendi tarzınızı belirlemiş olmanız, bu tarza uygun seçimler yapmış olmanız gerekir. Dekorasyon bir bütündür ve her alanda dikkatle uygulanması gerekir.

Salonlarınızı Nasıl Dekore Edeceğinize Karar Verdiniz mi?

dav

Salon takımları renk skalası olarak oldukça geniş ve hemen her zevke ve tarza uyum sağlayabilecek modelleri içerisinde barındıran modellere sahiptir. Ancak salon dekorasyonu yalnızca salon takımı değil, perde, halı, aksesuarlar ve perdelerden meydana gelir. Duvar rengi de bir hayli önemlidir. Renk seçiminde her şeyin aynı renk olması yanlış bir tercih olacaktır.

Eğer oda küçük ve ışık almıyorsa kullanılan aynalar kullanılmalı, ışığın yansıma enerjini artırmalıdır. Özellikle bu ayrıntı çok önemlidir.

Modern bir dekorasyon yapacaksanız mobilyalarınız için beyaz renkler muhteşem olacaktır. Ancak daha klasik motifler istiyorsanız altın varaklı modeller daha çok o havayı yaratacaktır.

dav

Salonda Perde ve Duvar

Perde bir evin süsü, koruyucusudur. Odanın ahengini kazanmasını sağlayan tamamlayıcı öğelerdir. Perde seçerken odanın büyüklüğüne göre stor ya da boydan boya modeller seçilmelidir. Ayrıca duvar rengi ile bir ahenk oluşturmalı, dekorasyonla alakası olmayan desenler ve detaylar içermemelidir.

Örneğin modern bir oda dekorasyonunda boncuklu ve fon perdeli modeller uyum sağlamaz ve ahengi bozar. Aynı şekilde klasik bir dizaynda da stor ve zebra perde kullanımı yanlış bir seçim olacaktır. Duvar rengi odanın ışığına bağlı olmalıdır. Az ışık alan odalarda ferahlığı artıracak kum, bej gibi renkler kullanılmalıdır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir