Salon evin en önemli kısımlarından birisidir. Bunun sebebi ise ev halkının ortak olarak buluştuğu ve herkesin rahat edebileceği ortak zevklerin yansıtıldığı bir ortam olması gerekmektedir. Salon dekorasyonu ev halkının ortak kararı ile oluşturulmalı, kullanılan her eşyanın kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir. Salon eve gelen kişilerin dinlenme, misafirleri ağırlama, aile sohbetlerinin yeri olduğundan her zaman kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir. Işıklandırma, renklendirme, konumlandırma gibi ayrıntıları yaşam tarzına göre belirlenmelidir. Salon yaş grubu olarak sınırlandırılmadığı için her yaş grubuna hitap edecek parçaların kullanılması gerekmektedir. Dekorasyon sırasında herkesin fikri alınmalı ve ortak zevkler hakim olmalıdır.

Salon Mobilya Seçimi ve Konumlandırması

Evin her kısmına has eşyaları vardır. Bu eşyaların boyutları şekilleri kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Salon dekorasyonunda seçilmesi gereken belli başlı eşyalar vardır. Örneğin; salon denildiğinde akla ilk gelen mobilya koltuk takımlarıdır. Koltuk takımları olmadan bir salon oluşması söz konusu değildir. Bunların yanı sıra salonunuz yeterince büyükse içerisine bir yemek masası olması ve hem salon hem yemek odası fonksiyonu kazanması gerekir. Mobilya seçerken odanın büyüklüğüne oldukça dikkat edilmelidir. Hacmi küçük odaların eşyaları büyük çaplı olursa odada yaşam alanı kalmayacağından mutlaka oda ile orantılı seçimler yapılmalıdır. Aynı zamanda uyum sağlamak adına gerçekleştirilen seçimlerde ışıklandırmaya ve odanın ışık alma oranına oldukça dikkat edilmelidir.

Işıklandırmanız Yetmiyor mu?

Salon birden fazla amaçla kullanılan bir yaşam alanıdır. Kitap okumak için de TV izlemek için de yemek yeme için de salon kullanılır. Tüm bu işlemlerin tek bir ışık kaynağı ile yürütülmesi zordur. Bu sebeple mutlaka spot aydınlatma olmalıdır. Eğer kitap okumak gibi çeşitli eylemler gerçekleştirilmek isteniyorsa duvar aydınlatmaları kullanılarak tek bir noktanın ışıklandırılması sağlanabilmektedir. Amaca uygun ışıklandırma her zaman için daha sağlıklı ve daha estetiktir. Işıklandırma yalnızca gece değil gündüz de gerekli olabilmektedir. Odanın az ışık alması söz konusu ise oda içerisinde ayna kullanılarak ışık yansıma oranı artırılabilmektedir. Ayna salon dekorasyonu için önemlidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir