Hereke halısı, tarihi oldukça eski yıllara dayanan halı modellerinden biridir. Oldukça kıymetli olan modellerden biri olarak karşımıza çıkan bu halı, daha çok Osmanlı Döneminde saraylarda kullanılmıştır. Günümüzde ise oldukça nadir karşılaştığımız modellerden olan hereke, özel bir dokuma ve işçilikle elde edilmektedir.

  • Tarihi 1843’lere Dayanıyor

Hereke halısı tarihi 1843 yılına kadar dayanmaktadır. Kocaeli’nin Hereke ilçesinde üretimi gerçekleştirilen bu halı, ilk olarak Sultan Abdülaziz zamanında üretilmiş, Sultan Abdülhamit zamanında da üretimine devam edilmiştir. Döşemeli kumaştan ve oldukça özel malzemelerden üretilen bu halıların üretimine bugün de devam edilmektedir.

  • Geçmişte Sadece Saraylar için Üretiliyordu

1842 yılı ve sonrasında yalnızca Osmanlı Sarayları için üretilen Hereke halısı, oldukça özel ve nadide parçalar olarak değerlendirilmektedir. Boyutları ise günümüz halılarına kıyasla biraz daha büyük olmakta ve dönemin en kaliteli dokuma halı modelleri olarak kabul edilmektedir.

  • İhtişamın Sembolü ve Kaliteli

Saray ihtişamına yakışır nitelikte olan bu dokuma halı modelleri, bugün bile hala ihtişamın sembolü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de tüm dünya büyüklerinde bulunmaktadır. Üstelik diğer pek çok halıya kıyasla bir hayli kaliteli olan bu halılar, yüzyıllar boyunca yıpranmadan kullanılabilmektedir.

  • Döşemeli Kumaştan Üretiliyor

Hereke’nin en önemli özelliklerinden biri de döşemelik kumaştan üretiliyor olmasıdır. Bunun yanı sıra dokuma tekniği de bu halıyı özel kılmaktadır.

  • Yapılması Zor ve Bir O Kadar Kıymetli

Günümüzdeki ya da geçmişteki pek çok halı modelleri arasında oldukça dikkat çeken Hereke’nin bu halılarının yapımı oldukça zordur. Bu nedenle de bir hayli kıymetli olan bu halılar, üzerine basıldıkça kendini kitlemekte, saha sağlamlaşmakta ve daha uzun ömürlü bir hal almaktadır.

Hereke Halı Nasıl Kullanılmalı?

Hereke, 100 yılı aşkın bir süre boyunca yıpranmadan kullanılabilecek halı modellerinden biridir. Yapımında kullanılan teknikten dolayı o kadar kaliteli bir halıdır ki, üzerine basıldıkça ve kullanıldıkça kendini kenetlemekte ve sağlamlaşmaktadır. Bu sayede de yüzyıllar boyunca yıpranmadan, zarar görmeden kullanılabilmektedir.

Hereke Halı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Gerçek bir Hereke halısı çeşitli ayrıntılardan anlaşılabilmektedir. Bu ayrıntılardan en önemlisi dokuma yöntemi ve atılan düğümlerdir. Çift düğüm, çift atkı, eğer kesim tekniği ile dokunan bu halılar, ancak bu dokuma yöntemi ile diğerlerinden ayırt edilebilmektedir.

Hereke Halısı Nasıl Temizlenir?

Hereke’de dokunan bu özel halı modellerinin temizliği sanıldığı kadar kolay değildir. Elde yıkanması ya da silinerek temizlenmesi gereken bu halılar, daha uzun ömürlü bir kullanım için mutlaka bir uzmana danışarak temizlenmeli ve yıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir