Yatak odası, uykuya daldığımız ve yeni bir güne başladığımız bir oda olması nedeniyle rahat bir uyku uyuyabildiğimiz, sabahları da yenilenmiş olarak uyanabileceğimiz huzurlu bir yer olmalı. Eğer zamanla odanızın dekorasyonundan sıkıldıysanız ve odanızda küçük dokunuşlarla yenilikler yaratmak istiyorsanız bazı küçük değişiklikler size yardımcı olacaktır. Mobilyaları değiştirmeye bütçeniz yetmiyorsa odanın duvarlarında, yatak örtülerinde, yastıklarda, perdesinde ve odada kullanılan aksesuarlarda değişiklik yaparak yatak odasına farklı bir görünüm katabilirsiniz. Ana eşyaları değiştirmeden bile, odada kullanılan aksesuarlardaki renklerle oynayarak renklerin farklı etkilerini odanızın dekorasyonuna değişim yaratarak yansıtabilirsiniz.

Yapabileceğiniz küçük değişikliklerle yaratabileceğiniz yeni odalarınızın dekorasyonu ile ilgili önerilerimizi sizler için hazırladık.

1. Nevresim Takımı ve Yatak Örtülerinizi Değiştirmeyi Düşündünüz mü?

Yatak odanızda kolaylıkla değişim yaratabileceğiniz en basit eşyalardan biri yatak örtüsü ve nevresim takımıdır. Sürekli kullandığınız yatak örtüsünü değiştirerek farklı renklerde ve tarzda yeni bir yatak örtüsü alarak değişime başlayabilirsiniz. Bugüne kadar daha sade modeller tercih ettiyseniz odanızda kullandığınız renkler ve dekorasyona uyum sağlayacak şekilde daha canlı ya da desenli yatak örtüleri, nevresim takımları deneyebilirsiniz.

2.Perdeler Sadece Yatak Odası Değil, Tüm Evin Havasını Değiştirir!

İlk aşamada el atabileceğiniz ve değişim yaratabileceğiniz diğer bir alan da perdelerdir. Yatak odası perdelerini yenileme şansınız varsa perdelerinizi değiştirerek odanın tüm havasını değiştirebilirsiniz. Yatak örtüsü ve halıyı perdeye uydurmak, kullanılan diğer aksesuarlarla uyumu yakalamak açından perdede seçilen desen ve renklere dikkat etmek gerekir. Çok desenli ve fazla karışık renkler çoğu zaman uygun seçimler olmayabilir. Değişiklik yapayım derken odada karmaşa yaratacak, göz yoracak seçimlerden uzak durmak lazım.

3.Belki de Yatak Başlıklarından Kurtulmanın Zamanı Gelmiştir?

Yatak başlıkları da yatak odanızda değişim için el atabileceğiniz eşyalardan. Uzun zamandır aynı yatak başlığını kullanıyorsanız bu başlığı değiştirebilir, yeni bir başlıkla odaya bambaşka bir hava katabilirsiniz.

4.Renkli Renkli Yastıklar…

Yastıklar her zaman olduğu gibi değişimde hayat kurtarıcılardan biridir. Yatak odanızda yastık daha önce kullanmadıysanız ya da kullandığınız yastıklardan sıkıldıysanız dekorasyonunuza yatak örtünüze uygun, tamamlayacak renk ve desenlerde yastıklarla yatağınızı süsleyebilirsiniz.

5.Dekorasyonunuzu Tamamlayan Aydınlatma Ürünleri Kullanabilirsiniz

Genelde yatak odalarında pastel renklerin kullanımı daha ağırlıklıdır. Ben canlı renkleri seviyorum ve bu renkleri deneyerek odama renk, değişiklik katmak istiyorum diyorsanız o zaman yatak odasının genelinde pastel tonlar kullanıp, dekorasyonun renklerini tamamlayacak şekilde canlı renkleri odada kullanılan aksesuarlarda, yatak örtülerinde, yastıklarda, aydınlatma ürünlerinde kullanabilirsiniz.

6.Düzenli Kitap Okuyorsanız Bir Berjere Ne Dersiniz?

Eğer odanızda yeterli alan varsa kitap okuyabileceğiniz bir berjer odaya hava katabilecek bir eşya olacaktır. Dekorasyonunuza uygun renk ve modelde şık bir pufu da yatağınızın önüne koyabilirsiniz. Odanın mobilyalarına eklenebilecek detaylar değişiklik yaparken yönelebileceğiniz seçimleriniz arasında yer alabilir.

7.Sade Olan Duvarlarınızı Tablolar ile Canlandırabilirsiniz!

Duvarlarınızda tablo bulunmuyorsa tarzınıza uygun bir tablo ya da küçük tablolar ile duvarlarınıza canlılık katabilir, tablolarınız varsa da bu tabloları değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

8.Halıları Değiştirmeyi Düşünebilirsiniz!

Diğer bir değişim yapabileceğiniz alan da odada kullandığınız halı ya da kilimler. Örneğin yatak odanız beyaz ise krem rengi, bej, fildişi tonlarında halılar ya da siyah beyaz renklerin birleştiği halılar beyaz yatak odalarına çok yakışır. Yatak odanız açık renklerde döşenmiş ise koyu renkte bir halı odaya derinlik katabilir. Mobilyalarınız koyu renk ise açık renk bir halıyla mobilyanın koyuluğunu dengeleyebilirsiniz.

9.Aksesuarlar Tüm Havasını Değiştirir!

Odanızın havasında değişim yaratabileceğiniz en basit eşyalar aksesuarlardır. Odanızda, şifonyerinizde bulunan mevcut aksesuarları değiştirerek daha romantik bir oda oluşturabilirsiniz ya da kullanacağınız deniz ürünü temalı aksesuarlarla odanıza yaz havası getirebilirsiniz. Sepetler, tepsiler, mumlar, çiçekler dekorasyonun şıklaştırılmasında en çok kullanılan objeler arasındadır. Kozmetik malzemelerinizi alabileceğiniz dekoratif sepetlerin içine koyarak makyaj masanızın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir