Yatak odası uyumak ve dinlenmek için zaman geçirdiğimiz en önemli mekanlardan bir tanesidir. Neredeyse günümüzün üçte ikisi yatak odasında geçer. Bu nedenle yatak odası dizaynı oldukça önemlidir.

Yatak Odanız Sizi Yansıtıyor mu?

Huzurlu bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak oldukça önemli. Huzurlu ve rahat olmasının yanı sıra gözümüze hitap eden şıklıkta bir yatak odası dekorasyonu oluşturmaya da özen gösterilmeli. Ayrıca özel bir mekan olmasından dolayı odanın dekorasyonu tamamen sizi yansıtmalı. Şıklığın ve konforun bir arada sunulduğu yatak odaları tam bir ambiyans içerisinde oluyor.

Siz de yatak odanızdan sıkıldıysanız ve yeniden yatak odası dizaynı yapacaksanız ya da baştan aşağı yatak odanızı yenileyecekseniz özellikle ufak dokunuşlarla ve yatak odası tekstili ile bunu nasıl sağlayabilirsiniz. Yatak odasında güne nasıl başladığınız ve hatta gece uykuya dalma süreciniz bile oldukça önemli çünkü zinde ve dinç bir şekilde uyanmak istiyorsanız yatak odanız ferah ve huzurlu olmalıdır. Yatak odanızda perdelerden yatak örtülerine kadar çok farklı alanlarda değişiklikler yaparak bütçenizi de fazla aşmadan yatak odası dekorasyonu yapılabilir.

Yatak odasında dikkati en çok çeken ve odak noktasında olan mobilya hiç şüphesiz yataktır. Odanın merkezi olarak yatağı kabul edebilirsiniz. Yatak odasına her girdiğinizde gözünüze ilk olarak yatak çarpar. Artık alışmış olduğu yatak örtünüz size sıradan ve basit gelebilir, yeni ve farklı renklerden oluşmuş her zamanki zevkinizden çok farklı bir tarza sahip yatak örtüsü odanın havasını bir çırpıda değiştirebilirsiniz.

Yatak Odanızda Renklerle Oynamayı Hiç Düşündünüz mü?

Sürekli kullandığınız renklerin dışında ve farklı tarzlar kullanmaya çalışmayı denemelisiniz. Genelde sade ve yatak odası içindeki her şey ile uyum sağlamalıdır. Örneğin; kahve, krem, beyaz gibi renklerde tercihler yapacaksınız onları tamamlayacak renklerde ve dekoratiflikte olan yastıklar tercih etmelisiniz. İrili ufaklı yastıklar seçerek yatak örtüsünde bulunan renkler ile tamamlayabilirsiniz. Özellikle saten veya jakarlı olan yatak örtüsü dokuları farklı olmasından dolayı deneyebilirsiniz. Yatak odanız çok renkliyse ve yatağınız sade, bembeyaz huzur veren bir alana dönüştürmeyi de deneyebilirsiniz. Size yatak odanızda gerçek anlamda değişiklik yaptığınızı hissettirecek, bir şekilde farklı tarzda bir ürün seçmeye çalışın.

Yatağınızı nevresim takımı ve yatak örtünüz ile renklendirebilirsiniz. Nevresim takımı ve yatak örtüsü renkli ve desenli tercih edebileceğiniz gibi, yastık kılıflarınızı daha farklı modellerde tercih edebilirsiniz. Yatağı bir tuval gibi düşünüp, son derece farklı tasarımlar yatağınıza yansıtabilir ve farklı dizaynlar elde edebilirsiniz.

Spor Yatak Odanız mı Var?

Özellikle spor bir yatak odanız varsa saten ve ağır yatak örtülerinden kaçınmalısınız. Çünkü yatak odanızla tam bir zıtlık oluşturacaktır ve yatak odanızın havasını bozacaktır. Bunun yerine günlük kullanıma uygun klasik patchwork bir yatak örtüsü tercih edilebilir. Hem kullanımı hem de temizlemesi oldukça kolaydır.

Yatak odasının genellikle doğal ve pastel renkler olması gözü yormayan tonlar olmasından daha iyi söylenmektedir. Ancak kontrast oluşturması için yatak örtüsü daha renkli ve hareketli seçilebilir.  Yeni evlilik hazırlıkları yapıyorsanız ve çeyiz için yatak örtüsü düşünüyorsanız beyaz, krem, mürdüm, kırmızı, pudra pembe gibi renkler tercih etmenizde fayda var. Ancak bu durum zaman içerisinde sürekli aynı örtüyü kullanmanızı zorlaştırabilir. Çünkü bu tarz gelinliği andıran ve kumaşı oldukça hassas olan örtüleri her zaman kullanmak zor olduğu gibi bakım ve temizliği de ayrı önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir