Bir evin ve ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biri de tüllerdir. Evinin ya da odasının daha aydınlık bir görünüme sahip olmasını isteyen pek çok insan beyaz tül tercih etmektedir. Bu renkte olan tüller bulundukları ortama aydınlık, ferah, sade ve şık bir görünüm kazandırabilmektedir.

Evlerde tercih edilen ve oldukça narin bir yapıya sahip olan bu tüllerin beyaz renkte kalması, tozdan, kirden arındırılması da oldukça önemlidir. Her mevsim geçişinde temizlenmesi gereken bu tüller, özellikle de soba kurulu olan ya da sigara içilen evlerde çok kabuk kirlenebilmekte ve beyaz renk griye dönmeye başlamaktadır. Dolayısıyla düzenli olarak temizlenmesi gerekirken, oldukça narin bir yapıya sahip olduğundan temizliğinde, yıkanış şeklinde de oldukça dikkatli ve hassas olmak gerekir.

Beyaz Tüllerin Daha Beyaz Görünebilmesi İçin Püf Noktalar!

Beyaz tül perdeler, güneş, kirli hava, sigara, kalorifer isi ve bunun gibi pek çok dış etken sebebi ile çabucak kirlenmekte ve zaman içerisinde rengi değişip kararmaya, ya da sararmaya başlayabilmektedir. Bir senede en az 4 defa yıkanmak durumunda kalan bu perdeler aynı zamanda çabucak yıpranmaya gösterebilmektedir. Bu nedenle beyaz tül yıkarken oldukça dikkatli olmak, daha narin yöntemler uygulamak gerekir.

Sıcak Suda Yıkamayın!

Tül perdelerin beyazlamasını ve uzun süre yıpranmadan kullanılabilmesini sağlamak amacıyla sıcak suda yıkamamak gerekir. Maksimum 30 ay da 40 derecelik suda yıkanması gereken perdelerin ayrıca çok fazla kırışmaması ve yıpranmaması adına 400 devirde sıktırılması gereklidir.

Toz Şekerle Mucizeye Tanıklık Edin!

Her ne kadar “ne alaka?” olarak görülse de, beyaz tülleri yıkarken bir kaşık toz şeker kullanmak, daha beyaz tüllerin elde edilmesini sağlamaktadır. Beyaz tülleri makinaya attıktan sonra deterjan gözüne 2 yemek kaşığı toz şeker koyarak bir mucizeye tanıklık edebilirsiniz.

Sirke ve Soda Kullanarak da İstediğiniz Sonucu Elde Edebilirsiniz!

Sirkenin mucizevi parlatma ve temizleme özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Makinanın deterjan gözüne bir miktar sirke koyarak tüllerinizi yıkayabilir ve tüm kirlerden arınmış bembeyaz bir tül elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra soda kullanımını da her ne kadar biraz uğraştırıcı olsa da, mükemmel sonuç elde etmeyi sağlamaktadır. Bu yöntem tülleri önce bir kabın içerisine koyup üzerini geçecek kadar su doldurmak ve bir şişe sodayı da üzerine ilave etmek gerekir. Bir gece boyunca bu şekilde bekletilen perdeler sabah normal olarak makinada yıkandığında bembeyaz tüller ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir