Blog

Ev Dekorasyonunda Aynaları Doğru Kullanmanın 9 Yolu!

Ev Dekorasyonunda Aynaları Doğru Kullanmanın 9 Yolu!

Ayna, işlevselliğinin yanında ev dekorasyonunda bulunduğu ortama estetik bir hava katar. Kimi zaman evimizi ya da bulunduğumuz ortamı geniş göstersin diye kullandığımız aynaları kimi zaman aydınlık bir ortam yaratsın diye tercih ederiz. Şu bir gerçek ki; hemen hemen her evde hangi amaçla olursa olsun, birkaç adet ayna bulunur. Aynalar aynı zamanda enerjiyi artıran bir sembol olarak da nitelendirilir. Bundan dolayı aynaları doğru kullanmak son derece önemli olurken, yaşam alanları için ne fazla büyük ne de fazla küçük ayna seçilmelidir.

Aynaları Doğru Kullanmanın Yolları

Aynaları Doğru Kullanmanın Yolları

Aynaları Doğru Kullanmanın Yolları

  1. Aynaları doğru kullanmanın yolları genellikle ayna türüne göre değişiklik gösterir. Boy aynası kullanacaksak, yatak odasında ve portmantoda kullanılan aynaların görüntünüzü kesmeyecek şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bakmak istemeyeceğiniz biçimsiz bir aynaya sahip olursunuz.
  2. Ayna kullanımı için yaşam alanlarında direk karşımıza çıkan konumlar tercih edilmemelidir. Örneğin; banyo kapısının tam karşısında, yatağımızın tam karşısında ve sıcağa yakın olan ocak ve fırın yakınında ayna kullanmak doğru değildir.
  3. Yatak odası içerisinde her tarafta ayna olması enerji düşüklüğü yaratabilir. Bundan dolayı mümkün olduğunca az ayna kullanmanızda fayda vardır. Elbise dolabının kapılarında ya da kapağın iç kısmında tercih edilebilir.
  4. Salon yeterince ışık almıyorsa ve pencereler küçük ise özellikle yemek masasının bulunduğu duvarda ayna kullanmak içeriyi daha ferah ve aydınlık gösterecektir. Aydınlatmada da bu tarz bir ayna ışığın dağılıp ortamın aydınlanmasına neden olur.
  5. Evinizde şömine varsa bu kısmı hem daha dikkat çekici kılmak hem de daha dekoratif yapmak için büyük bir aynadan yardım alabilirsiniz.
  6. Özellikle salon ya da oturma odanızdaki mobilyalar koyu renkli ise ortamı ve mobilyaları yumuşatmak için fazla abartılı olmayan bir ayna tercih edilebilir. Aynaları doğru kullanmanın püf noktalarından biri de budur.
  7. Mutfakta ayna kullanımı ise diğer mekânlara göre biraz daha farklı olmalı. Modern ve şık bir görüntü yaratmak için tezgâhın hemen ardına kullanacağınız ayna harika olacaktır. Mekanda çift etki yaratır. Tabi bu ayna dümdüz bir ayna yerine daha dekoratif ve tasarım bir ayna olması daha şık olmasını sağlayacaktır.
  8. Evinizde boş bir duvarınız varsa ve nasıl dekore etmeniz gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız o zaman çerçeveli bir ayna tercihi doğru bir seçim olacaktır. Özellikle aynı model aynanın birkaç farklı boyutta olanını tercih ederek bunları beraber kullandığınızda harika bir kombinasyon yaratabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ayna aralıkları eşit olmasıdır. Yoksa simetrik olarak rahatsız edici olabilir.
  9. Giysi odaları genellikle küçük ve portatif olarak olmakla birlikte iç karartıcı mekânlardır. Bu mekanları ferah ve daha geniş göstermek ayna ile mümkün.  Bu tarz alanları büyük göstermek sizin elinizde. Aynaları doğru kullanmak için özellikle kıyafet rafların yaslandığı duvar tamamen ayna ile kaplanarak oda devam ediyormuş hissi yaratılabilir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir