Perdeler, bir evin dekorasyonunu tamamlayan en önemli eşyalardan biridir. Bulunduğu odanın ya da evin kimliğini yansıtma özelliği gösteren perdeler, üzerinde yeteri kadar düşünülmeden karar verilmemesi gereken konulardan biridir.

Perde tercihi yaparken göz önünde bulundurulması ve dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Evinize en doğru perde seçimini yapabilmek için odanın büyüklüğü, pencerelerin boyutu, odanın dekorasyonu, ne amaçla kullanılacağı, mobilyaların tarzı ve halılar ile olan uyumu dikkate alınmalıdır.

Misafir Odası (Salon) İçin Perde Seçimi

Perdelerin bir evde kendini gösterebileceği en önemli ve en büyük yer salonlardır. Dolayısıyla bir evde en dikkatli olarak perde seçimi yapılası gereken yer de salonlardır.

Salon için perde seçimi yaparken öncelikle mobilya ve dekorasyonun tarzını yansıtan perde modellerine yönelmek gerekir. Genellikle yerlere kadar uzanan düz renkli tüller ile beraber tafta, kadife, jakarlı ya da bu tarz kumaşlardan yapılan perdelerin tercihi, odaya şık ve modern bir hava katacaktır.

Yatak Odası İçin Perde Seçimi

Odadaki pencerenin tipine göre yerlere yine yerlere kadar uzanan tül ve perdeler, yatak odalarında da şık bir görüntü sağlayabilmektedir. Odaya gizemli bir hava katmak isteyenlerin tercihi ise kadife, saten, ipek santuk gibi perde modelleri tercih edebilirsiniz. Üstelik yatak örtüsü ile aynı tercih edilen perdeler, odaya ayrı hoş bir görünüm kazandıracaktır.

Çocuk Odası İçin Perde Seçimi

Çocuk odaları, evin en renkli bölümlerinden biridir. Dolayısıyla perdelerinin çocuğun iç dünyasını yansıtacak şekilde renkli olması gerekmektedir. Çocuk odalarında daha çok sade şıklıkta ve desenlerde olan yarım perdeler tercih edilirken, kız çocukları için çiçekli desenler, erkek çocukları için ise karakterli desenler tercih edilmelidir.

Mutfak İçin Perde Seçimi

Ev içerisinde kadınların en çok zamanını harcadığı bölümlerden biri de mutfaktır. Gün boyu mutfakta yapılan yemeklerin kokusu perdelere sinmekte ve zamanla kötü kokulara, görünüme neden olabilmektedir. Dolayısıyla mutfak perdelerinin görünümü kadar kolay temizlenebilir olması da önemlidir. Bu gibi alanlarda çoğu zaman zebra ya da jaluzi tarzı stor perdeler tercih edilirken, bu perdelerin temizliği oldukça kolaydır.

Evin her bölümü için en uygun perdelerin seçimi ve ev dekorasyonuna uygun olması, ev sahibini yansıtmaktadır. Dolayısıyla perde seçimi konusunda dikkatli olunması ve gerektiğinde bir profesyonelden yardım alınması gereklidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir