Ev sahiplerinin dekorasyona yönelik en büyük arzusu şık ve gösterişli bir evin yanı sıra kullanışlı ve rahat bir dekorasyonun da elde edilmesidir. Bu nedenle bir evin salon, oturma odası gibi alanlarının dekorasyonuna özen gösterilmektedir. Fakat bazen ne kadar özen gösterilirse gösterilsin Türk evlerinin dekorasyonu pek çok hatayı bünyesinde barındırabilmektedir. Bunlardan en sık gerçekleştirilenleri ise; takım koltukların tercihi, renk seçiminde cesur olmamak, tablolara pek önem vermemek, yanlış halı ebatlarını tercih etmek, aydınlatmalara yeteri kadar özen göstermemek ve birbirinden farklı tarzları bir arada kullanmaktır.

  • Takım Koltuklar

Çoğunlukla küçük mobilya mağazalarında satışı gerçekleştirilen takım koltuklar, günümüzde Türk evlerinin dekorasyonu konusunda yapılan en önemli hatalardan biridir. Oturma odasından yatak odasına varana kadar evin her alanı için tercih edilen mobilyaların tek düze birebir aynı olması, en sık gerçekleştirilen hatalardan olurken, bu doğrultuda sunulan dekorasyon fikirlerine göre, bunun aksine daha çok özgün mobilyalar tercih edilmesi gereklidir.

  • Renklerden Korkmak

Renklerden korkmak, yine Türk evlerini dekore ederken en sık karşılaşılan hatalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar genellikle ev dekorasyonunu tek renk tonlarında yapıp farklı renkler uygulamaktan kaçınmaktadır. Fakat tercih edilen aynı tonlardaki mobilyalar belli bir zaman sonra dekorasyonun sıkıcı görünmesine neden olmaktadır.

  • Tablo Az Kullanmak

Tablolar dekorasyon fikirleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir evin dekorasyonunu tamamlama konusunda oldukça başarılı olan tablolar, dekorasyon stiline göre sıklıkla kullanılmalıdır.

  • Halı Ebatlarını Yanlış Seçmek

Yine Türk evlerinin dekorasyonunda en sık yapılan başka bir hata da halı boyutlarının yanlış tercihidir. Halı seçimi yaparken mutlaka alanın metrekaresi ve mobilyaların kapladığı alan göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir tercih yapılmalıdır.

  • Yeterli Aydınlatma Kullanmamak

Aydınlatmalar hemen hemen her evin dekorasyonu için oldukça önemlidir. Özellikle de küçük salonlarda yeterli aydınlatma olmaması, odanın daha küçük ve karanlık görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle dekorasyon fikirleri arasında aydınlatmaların yeri büyüktür.

  • Farklı Tarzları Bir Arada Kullanmak

Farklı tarzlar, günümüz evlerinde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Birbirine zıt olan tarzlar bir arada kullanıldığında hem çok karmaşık, hem de komik bir görüntüye neden olmaktadır. Bu nedenle mobilyaların ve dekorasyonun kombini bir hayli önemlidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir