İnox, gerçek paslanmaz çelik olarak ifade edilmektedir. Günümüzde beyaz eşya sektöründe kullanılan inox, son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Buzdolaplarından bulaşık makinelerine, fırından çamaşır makinesine varana kadar her alanda görebilmenin mümkün olduğu bu malzemeye genel olarak inox beyaz eşya adı verilmektedir.

İnox beyaz eşya, krozlanma ya da paslanma yapmayan bir tür çeliğin beyaz eşyalarda kullanılması ile elde edilmektedir. Bu gibi özelliğe sahip olan beyaz eşyalar ile alakalı en merak edilen konulardan biri de temizliğidir. Günümüzde pek çok insan gir buzdolabı temizliği yaparken, başka bir değişle inox bir buzdolabını temizlerken pek çok hata yapmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında buzdolabında ya da diğer beyaz eşyalarda inox lekesi bırakmamak adına bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

İnox Nedir?

Öncelikle inox, yüzde 10 – 11 krom ile metalurijide çeliğin harmanlanması ile elde edilen bir alaşım olarak ifade edilmektedir. Paslanmaz çelik olarak da nitelendirilen inox, diğer çelikler gibi su ya da parmak izi bırakmamakta, paslanma ya da krozlanma yapmamaktadır.

İnox Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

İnox yüzeylerin temizliği aslında sanıldığı gibi zor değildir. Ancak inox lekesi ve lekeleri için özel temizleyiciler kullanılması gereklidir. Örneğin; Bosch inoz temizleyici, bu gibi yüzeylerin temizliğine özel olarak üretilmiş olan bir üründür. Krem ya da sprey halinde hazırlanmış olan bu temizleyici inox yüzeyin üzerine sıkılmalı ve yumuşak bir bez yardımı ile yüzeyin her bir noktasına yayılmalıdır. Bosch inox temizleyicinin görüntüsü kaybolana kadar silinmeye devam edilmelidir. Özellikle çıkmayan lekeler için yeniden lekenin üzerine uygulanmalı ve bez yardımı ile silinmelidir.

İnox yüzeyler için katı yağları gidermek için sabunlu su, kireç kalıntılarına sulandırılmış sirke, karbonat, klorsuz cam spreyleri, inox yüzeyler için özel üretilen pasta ile spreyler ve bunları uygulayacak yumuşak bez, temizlik konusunda yeterli olacaktır.

İnox Yüzeyler Nasıl Temizlenmez?

İnox yüzeylerin temizliğinde sert ve yoğun temizleyiciler kullanılmamalıdır. Amonyaklı krem temizleyiciler, çamaşır suyu, tel, havlu gibi sert ve yoğun kimyasal içerikli temizleyiciler inox beyaz eşyalar ve gri buzdolabı temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken konulardandır. Bu gibi eşyalar kesinlikle inox yüzeylere değdirilmemelidir. Aksi takdirde yüzeyde çıkmayan leke ve çiziklere neden olabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir