Tüketicilerin bulaşık makinesi alırken dikkat etmeleri gereken bazı püf noktaları vardır. Bilinçli bir tüketicinin bunları bilmesi alışverişin verimli olmasını sağlar.

·         Bulaşık Makinesi Hangi Enerji Sınıfında Üretilmiş?

Beyaz eşyalarda enerji tüketimi detayına dikkat etmek tüketicilerin bütçelerine ve doğaya karşı sorumlulukları gereğidir. Bulaşıklar yıkanırken harcanan suyun maddi götürüsünün yanı sıra, atık suyun çevreye vereceği zararlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Dayanıklı tüketim ürünü markaları günümüzde bu bilinçle hareket etmekte ve bulaşık makinelerini A+, A++ ve A+++ enerji sınıfında üretmektedirler. A+++ sınıfında olanlar en az enerji tüketenlerdir. Bir bulaşık makinesi alırken mutlaka hangi enerji sınıfında üretildiğine dikkat edilmelidir.

·         Aynı Gruptaki Diğer Markalardan Farkı Ne?

Bulaşık makinesi alırken eğer markalar arası bir karşılaştırma yapılacaksa; bu karşılaştırma mutlaka aynı gruptaki ürünler arasında yapılmalıdır. Yani bir markanın 5 programlı bir ürünüyle, bir diğer markanın 2 programlı bir ürününü karşılaştırmak çok da anlamlı değildir. Bulaşık makinesi karşılaştırması yapılırken özelliklerini de göz ardı etmemek gerekir.

·         Bulaşık Makinesi Hangi Yılda Üretildi?

Bulaşık makinesi satın almak üzere araştırma yapan kişilerin ürünün üretim yılına mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Bu detayda ürünün yeni üretim olması önemlidir.

·         Kaç Yıkama Programı Barındırıyor?

Bulaşık makinelerindeki program sayısı tüketicilere kullanım kolaylığı sağlar. Bulaşık makinelerinde az bulaşık için, çok bulaşık için, az kirli ya da çok kirli bulaşıklar için tasarlanan programların yanı sıra sadece bardaklar, tabaklar, sadece tencereler için de programlar mevcuttur. Bunlardan çok programlı olanların seçilmesi kullanım çeşitliliği sağlar.

·         Sepetlerde Yükseklik Ayarı Var mı?

Bulaşık makinelerindeki sepetlerde yükseklik ayarının olması bulaşıkların hacimlerine göre yerleştirme yapılmasını, bu sayede daha çok bulaşık yerleştirebilme imkânı sağlar. Bu nedenle bir bulaşık makinesinin sepetlerinin ayarlanabilir olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Tercih edilmesi gereken sepet özellikleri ayarlanabilir, katlanabilir, geniş yükleme alanına sahip ve esnek olanlardır.

·         Kurutma Teknolojisinde Ne Kullanılıyor?

Bulaşık makinelerinin Zeolit kurutma teknolojisine sahip olması önemlidir. Zeolit adlı mineral nemi hapsederek enerjiye dönüştürme özelliğine sahiptir. Zeolit sayesinde bulaşıklar daha az enerji harcanarak, daha çabuk kurutulur. Kurutma sırasında bulaşık makinesinin içindeki nem emilir ve ısı enerjisine çevrilir.

·         Garanti Süresi Ne Kadar?

Tüketicilerin bulaşık makinesi alırken dikkat etmeleri gereken bir diğer husus da garanti süresinin ne kadar olduğudur. Bir ürünün garanti süresinin uzun olması, üreticinin ürününe güveninin de göstergesidir. Bu süre içinde oluşacak garanti kapsamındaki arızalar ücretsiz olarak yetkili servisler tarafından giderilir.

·         Yıkama Sırasında Çok Ses Çıkıyor mu?

Son teknoloji bulaşık makineleri neredeyse sessize yakın çalışır. Bu, kişilerin yaşamlarını kolaylaştıran bir özelliktir. Bulaşık makinesi alırken bu özelliğini mutlaka öğrenmekte fayda vardır.

·         Kurutma Verimlilik Sınıfı Hangisi?

Bulaşık makinelerindeki kurutma verimlilik sınıfı, bulaşıkların ne kadar kuru çıkacağını gösterir. Bu sınıfın A olmasına dikkat etmek de kullanım kolaylığı açısından yarar sağlayacaktır.

·         Dijital Ön Ekran Var mı?

Bulaşık makinelerinde dijital ön ekranın bulunması programların, kalan yıkama süresinin, tüketimin, dolum seviyelerinin aynı ekrandan takip edilebilmesine olanak verir. Kullanıcılara kontrol imkânı veren bu özelliğe de dikkat edilmelidir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir