Kadınların pek çoğu, iç giyimine önem vermekte ve kendini rahat hissedeceği iç çamaşırlarını tercih etmektedir. Destekli ve desteksiz sütyenler, kadınlar için önemli bir yere sahip olan iç çamaşırlarındandır. Fakat bu gibi iç çamaşırlarda kadınlar kullanacakları sütyenin destekli mi yoksa desteksiz mi olması gerektiği, hangisinin daha rahat olduğu konusunda tereddütte kalabilmektedir.

Günümüzde iç giyim alışverişlerinin büyük bir çoğunluğunu destekli sütyenler almaktadır. Destekli sütyenler göğüslerin daha dik bir şekilde görünmesini sağlarken, genellikle küçük göğüs yapısına sahip olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Son dönemlerde push up olarak da nitelendirilen bu sütyen türleri, yarı ve tam destekli olarak çeşitlendirilmektedir.

Destekli ve Desteksiz Sütyenin Farkları Nelerdir?

Destekli ve desteksiz sütyenler arasında en büyük fark, sütyen dizaynı olarak ifade edilmektedir. Desteksiz sütyenler, hiçbir özelliğe sahip olmayan ve boş cup olarak nitelendirilen sütyen çeşididir. Destekli sütyenlerde ise cup kısmında özel süngerler kullanılmakta ve alt kısmında bir kabarıklık oluşturulmaktadır. Bu sayede göğüsler alttan desteklenmekte ve göğüslerin hem daha dik, hem de daha dolgun görünmesine yardımcı olmaktadır.

Destekli Sütyenler

Özellikle küçük göğüs yapısına sahip olan kadınlar için tasarlanan destekli sütyenler, yarı destekli ve tam destekli gibi çeşitlere sahiptir. Yarı destekli sütyenler göğüsleri yalnızca alt kısımdan destekleyerek daha dik görünmesini sağlamaktadır. Tam destekli sütyenler ise hem alt kısımdan, hem de yanlardan destekleyerek daha yuvarlak ve dik bir göğüs yapısı elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Destekli sütyenler yalnızca görünüme değil, rahatlığa da hitap etmektedir. Göğüslerin alttan desteklenmesi sayesinde göğüs kaslarının yükü hafifletilmekte ve bu sayede daha rahat bir kullanım ile hareket edebilme imkanı sağlamaktadır.

Desteksiz Sütyenler

Herhangi bir özelliği bulunmayan desteksiz sütyenler, destekli sütyenlerin yanında pek de tercih edilmeyen sütyenlerdendir. Boş cup şeklinde de ifade edilebilen bu modellerin içindeki sünger, her bölgesinde aynı seviye ve kalınlıktadır.

Desteksiz sütyen tercih edilirken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli kumaşa sahip olan sütyenlerin tercihine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde görünümü çabuk bozulmakta ve kıyafetin üzerinden pütürlü kötü bir görünüm oluşturacaktır. Ayrıca desteksiz sütyenlerde daha çok balenli modellerin tercih edilmesi gerekir. Çünkü balenli modeller göğüslerin zaman içerisinde sarkmasını engellemektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir