Ev tekstil ürünlerinin önemli bir parçası olan nevresim takımları, günümüz yatak odalarında en çok kullanılan ürünlerden biridir. Yastık kılıfı, çarşaf ve yorgan kılıfından meydana gelen nevresim takımı, pek çok farklı çeşitte, modelde ya da yapıda olabilmektedir.

Nevresim Takımı Çeşitleri Nelerdir?

Nevresim takımı çeşitlerine bakılacak olursa; creton nevresim takımları, ranforce nevresim takımları, percale nevresim takımları ve saten nevresim takımları, en çok rastlanılan çeşitlerdendir.

Creton nevresim takımı; en ekonomik olan ürün grubu olmakla beraber, dokuma sıklığı cm’de 42 ila 47 tel olan takımlardır.

Ranforce nevresim takımı; piyasada oldukça rağbet gören, standart nevresim takımı olarak ifade edilen bir takımdır. Dokuma sıklığı ise cm’de 52 – 60 tel arasıdır.

Percale nevresim takımı; sık dokunan bir takımdır. Saten takımlar ile ranforce takımların tam ortasında bir kaliteye sahip olan bu takımların dokuma sıklığı ile cm’de 70 ila 80 tel arasıdır.

Saten nevresim takımı ise; parlak, sık dokunmuş kumaştan elde edilen takımlardır. Dokuma oranı ise cm’de 80 telin üzerindedir. Saten nevresim takımları da kendi arasında iki türe ayrılırken, bunlar polyester saten ve pamuk satendir. Bu takımlar arasında en kaliteli olanı ve sağlıklı bir uyku imkanı sağlayanı ise pamuk satenlerdir.

Nevresim Takımı Alırken Hangi Konularda Dikkatli Olunmalıdır?

Nevresim takımı alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında kullanılan kumaş yapısı gelmektedir. Model ve tasarım gibi unsurlar ise iki plandır.

Satın alınacak olan nevresim takımının kalitesi, kumaşının sağlıklı, anti-bakteriyal, nefes alan ve yumuşak olması oldukça önemlidir. Bu alanda en sağlıklı kumaş yapısına sahip olan nevresim takımları pamuklu olurken, pamuklu nevresim takımları yaz mevsimi için en ideal takımlardan biridir. Pamuklu kumaşlardan sonra ise en sağlıklı olanları bambu kumaştan üretilen takımlardır.

Pamuklu ve bambu nevresim takımı, kişinin terlemesini önleyebilmektedir. Bunun ile beraber nefes alan yapısı sayesinde insanın cildini rahatsız etmezken, uyku esnasında da cildin nefes almasını sağlayabilmektedir. Polyester nevresim takımları ise, en rahatsız olan takımlardan biridir. Polyester ağırlıklı kumaşlardan elde edilen bu takımlar genellikle tavsiye edilmezken, kullanıcısını uykuda rahatsız etmekte ve terletmektedir.

Nevresim Takımı Modelleri

Günümüzde yüzlerce farklı modelde nevresim takımı bulabilmek mümkündür. Ev tekstil ürünü üreten pek çok firma, her sene yepyeni tasarımlara imza atarken, yeni nevresim takımı modellerini de tüketicinin beğenisine sunmaktadır.

Bunca model arasında seçim yapmakta zorlanan kadınlar için yatak odası dekorasyonunu ve mobilyasını göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir. İdeal bir nevresim takımının dekorasyon ve mobilya ile uyumlu olması gerekir. Bu sayede nevresim takımı modelleri arasında bir tercihte bulunmak daha kolay olacaktır.

Sizlerde yatak odanızın hem dekorasyonuna katkı sağlamak, hem de ideal bir nevresim takımı tercihinde bulunabilmek için mağazamızı ziyaret edebilir, en güzel nevresim takımı modellerini bizzat görebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir