Nişan bohçası, oldukça eski çağlardan bu yana gelen ve Türk toplumunun bir geleneği olarak devam eden bir durumdur. Nişan takıldığı dönemde erkek tarafının gelin için, kız tarafının da damat için hazırlamış olduğu bohçalar, günümüz modernde çağdaki adı ile çeyiz setleri, oldukça zengin bir içeriğe ise çoğu zaman yöreye ve adetlere göre değişiklik göstermektedir.

Evliliğe giden yolda en tatlı telaşlardan biri olan çeyiz hazırlıkları, her iki taraf tarafından da yaşanmaktadır. Müstakbel gelinin damat için hazırlamış olduğu erkek çeyiz setinin içeriğinde pek çok ürün bulunurken, genel olarak bohça için yapılan listeye bakılacak olursa; iç çamaşırları, tıraş takımları, kişisel bakım ürünleri, pijama takımları, bir çift terlik, çorap, havlu, cüzdan ve kemer takımı, kol saati gibi eşyalar yer almaktadır.

Erkek Çeyiz Setinde Damat Pijama Seti

Erkek çeyiz setlerinin olmazsa olmazlarından biri pijama setidir. Kimileri bu sette tek bir pijama takımı alırken, kimileri biri klasik diğeri poplin düğmeli olmak üzere iki takım alabilmektedir. Özellikle de robdöşambr ya da sabahlık bulunan takımlar, erkek çeyiz setlerinin vazgeçilmez öğesi olarak kabul edilmektedir.

Damat Terliği Olmazsa Olmaz!

Bazı yörelerde “Baba Terliği” olarak da anılan damat terliği, klasik deri terliklerden meydana gelmektedir. Erkek çeyiz setinde sevdiğiniz kişinin hiç giymeyeceği bir terlik yerine seveceği, kullanacağı bir terlik tercih etmeye özen göstermeniz faydalı olacaktır. Ayrıca terliklerin yanı sıra birkaç çift çorap da ilave etmeyi unutmamalısınız.

Geleneksel Erkek Çeyizinin Bir Parçası da Damat Havlusu ve Bornozu

Geleneksel olarak erkek çeyizinde kullanılan parçalardan biri de havlu ve bornozdur. Bu gibi setlerde genellikle el havlusu, saç havlusu ve banyo havlusunu ile beraber bornozlardan oluşan takımlar tercih edilmektedir. Dileyen gelin adayları müstakbel eşi ile takım olan havlu setlerini tercih edebilmektedir.

Erkek Çeyiz Setinde Önemli Bir Parça da Cüzdan ve Kemer Seti!

Erkek çeyiz setinde en önemli parçalardan biri de cüzdan ve kemer setidir. Genellikle deri ve takım olarak tercih edilen bu setlerin yanı sıra ayrıca kol saati de tercih edilmektedir. Bazı çiftler kol saatlerini nişanda takarken, bazı çiftlerse çeyiz setinin içerisine dahil etmektedir.

Sizlerde sevdiklerinize güzel bir erkek çeyiz seti hazırlamak isterseniz, mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir