Ev dekorasyonunun sıkılan ya da yeni bir ev dekore edenlerin en sık araştırdığı konulardan biri de farklı tarzların uyumunu sağlayabilme konusudur. Eklektik tarz dekorasyon, farklı stil, renk, doku, model ve zamanın eşyalarını, aksesuarlarını ve mobilyalarını bir arada uyum içerisinde kullanabilmek için çoğu birey bir uzmandan yardım almaktadır.

Genellikle ev dekorasyonunda farklı tarzların ve kontrastların uyumu yakalayabilmek pek kolay olmasa da, uygulanabilecek bazı yöntemler sayesinde kimsede olmayan bir dekorasyon tarzı yakalayabilmek mümkündür. Bunun için karakterli aksesuar parçalarını tarzlarına dikkat ederek bir araya getirmek gereklidir.

Eklektik Tarzda Dekorasyon Sağlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Farklı stillerde olan aksesuarların en önemli avantajı ise evde sınırsız bir özgürlük imkanı sunmasıdır. Birbirinden farklı stilleri uyum içerisinde kullanmak için herhangi bir tarza ya da trende bağlı kalabilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Uyumu Detaylarda Yakalayabilirsiniz

Birbirinden farklı tarzlarda uyum sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken konulardan biri uyumdur. Örneğin; bir yemek masasının etrafında farklı türde sandalyeler oldukça dikkat çekebilmektedir. Fakat bu sandalyelerin aynı boyutta olması önemlidir. Aksi takdirde salonda bir kaos görüntüsü kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla sandalyelerin aynı boyutta ve farklı renklerde, modellerde olmasını özen göstermek gerekir.

Arka Planda Sadelik Seçerken Detaylarda Desenlere Yer Verebilirsiniz

Eşyaların doğru bir şekilde yerleştirilmiş olması, birbiri ile alakası olmayan aksesuarların farklı ancak aynı boyutta olması, farklı tarzların uyumu açısından önemlidir. Bunun ile beraber farklı tarzlarda etnik desenler, farklı modeller ve bunun gibi detaylara öncelik verileceğinden, dekorasyonun temelinde sade renkler tercih edilmelidir. Örneğin; duvar ve parkelerde tek ve sade renkler tercih ederek, renkler arasında bir denge ve uyum yakalayabilirsiniz.

Öte yandan diğer pek çok kalıplaşmış dekorasyon stillerinin aksine farklı bir dekorasyon elde etmek istiyorsanız farklı desenleri bir arada kullanabilirsiniz. Ayrıca eviniz için yeni bir aksesuar, yastık ya da perde alırken evinizdeki eşyaları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekir. Planlı hareket etmeye, kalabalık aksesuarlardan kaçınmaya, desenlerin birbirine uyup uymayacağını gözünüzde canlandırmanız önemlidir.

Sizlerde ev dekorasyonunuzda yeni bir hava yaratmak, farklı aksesuarların uyum içerisinde sergilenmesini sağlayabilmek ve en güzel aksesuarları bulabilmek için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir